Ambasadori rus në Beograd, Alexander Bocan-Harchenko, i ka dhënë mbështetje Serbisë për parandalimin e anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL.


Ambasadori rus në Beograd, Alexander Bocan-Harchenko, gjatë ditës së sotme është takuar me ministrin serb të Brendshëm, Nebojsha Stefanoviç. Gjatë këtij takimi, temë kryesore ka qenë Kosova dhe anëtako, i ka dhënë mbështetje ministrit serb, Stefanoviç, se Moska do ta përkrah Beogradin zyrtarë në parandalimin e anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL dhe në të gjitha organizatat e tjera ndërkombëtare, shkruan lajmi.net.


Siç shkruajnë mediet serbe, ambasadori Alexander Bocan-HarchenStefanoviç, e ka falënderuar ambasadorin rus, duke thënë se kjo që po bën Rusia është respekt parimor i integritetit territorial të Serbisë. Ai po ashtu e quajti mbështetje të vlefshme të Rusisë për parandalimin e anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL, transmeton lajmi.net


Në anën tjetër Stefanoviç dhe ambasadori rus, Alexander Bocan-Harchenko, vlerësuan se Serbia dhe Rusia kanë një bashkëpunim shumë të mirë në fushën e sigurisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb