KOSOVA

Mediat e huaja kanë zbardhur raportin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB, Antonio Guterres për Kosovën që do të prezantohet në 21 tetor në Këshillin e Sigurisë.

Nga fragmenet e shkëputura të këtij raporti, Guterres akuzon Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin dhe kreun e PDK, Kadri Veselin për tentativa të pengimit dhe minimit të punës së Gjykatës Speciale.

Pikërisht Tribunali i Hagës ka ngritur aktakuza për rreth 100 vrasje të cilësuara si krime lufte për Thaçin e Veselit. Sipas Guterres këto tentativa janë disa dhe të ripërsëritura nga dy politikanët që më parë kanë pasur pozicione të larta edhe në UÇK.

  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb