Një sasi e madhe kanabisi është sekuestruar sot në Mal të Zi. Bëhet fjalë për 2.6 ton kanabis, ndërkohë që në pranga ka një shtetas shqiptar, Elvis Çalik.

Mësohet se kamioni me drogë ishte me targa shqiptare, ndërsa kishte si destinacion Gjermaninë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Gazeta malazeze “Vijesti”, shkruan se sasia e drogës u kap në terminalin doganor në një aksion të përbashkët të Drejtorisë së Policisë dhe administratës doganore. Marihuana u gjet në një kamion që hyri nga Shqipëria në pikën kufitare Bozaj.

DEKLARATA E PËRBASHKËT E DY POLICIVE
Sot, u krye një veprim i përbashkët i Administratës së Policisë dhe Administratës Doganore, i kryer për një periudhë disa mujore, që synonte ndërprerjen e rrugës ndërkombëtare të kontrabandës së drogës nga Shqipëria përmes territorit të Malit të Zi për në vendet e Evropës Perëndimore. Një kamion i drejtuar nga një E. C (40 vjeç), një shtetas i Republikës së Shqipërisë, mbërriti në vendkalimin kufitar Božaj sot, 3 nëntor. Një ngarkesë tranzit me fruta dhe perime e destinuar për vendet e Evropës Perëndimore u raportua në autoritetin doganor. Pas kontrolleve nga oficerët, u zbuluan nëntë paleta që përmbajnë drogë narkotike marihuanë me një peshë totale prej rreth 2 tonë. Të dhënat operacionale tregojnë se një grup i organizuar kriminal aktiv në territorin e Republikës së Shqipërisë ka provuar të kontrabandojë rreth 2 tonë marijuanë në Evropën Perëndimore. Një hetim ndërkombëtar është duke u zhvilluar me policinë e Republikës së Shqipërisë dhe policinë e Bashkimit Evropian”, përfundoi deklarata.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb