Policia e Laosit ka sekuestruar një sasi rekord droge. Mediat e huaja bëjnë me dije se janë sekuestruar 1.5 ton metameftaminë Kristal, lera e së cilës përllogaritet më shumë se 55 mln euro.

Jeremy Douglas, përfaqësues rajonal i Azisë Juglindore për Zyrën e Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin (UNODC), tha se zbulimi ishte “deri më tani konfiskimi më i madh në historinë e Azisë Lindore dhe Juglindore”.

Trekëndëshi i Artë, vendi ku u gjet sasia e drogës është një zonë në verilindje të Mianmarit që takohet me pjesë të Tajlandës dhe Laosit.

Ajo ka shërbyer si një qendër prodhimi masive për stimuluesit e llojit amfetamine, veçanërisht metamfetaminën, të përdorur nga sindikatat aziatike të krimit me rrjetet e shpërndarjes që arrijnë deri në Japoni dhe Zelandën e Re.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: