Dhoma e Kongresit ka miratuar zyrtarisht projekt-ligjin e financimit të qeverisë.

Votimi përfundimtar ishte 254 kundër 175, me 34 republikanë që iu bashkuan të gjithë 220 demokratëve për të miratuar projektligjin. Për miratimin e projektligjit ishte e nevojshme një shumicë e thjeshtë prej 218 votash.

Masa u miratua në Senat sot, kështu që fatura tani shkon në tryezën e Joe Biden, i cili pritet ta nënshkruajë shpejt atë dhe kështu të parandalojë mbylljen.

Shtepiap

Projekt -ligji do ta mbajë qeverinë të financuar në nivelet aktuale deri më 3 dhjetor, duke i dhënë Kongresit më shumë kohë për të negociuar mbi një pjesë të legjislacionit më gjithëpërfshirës.

Mbetet e paqartë nëse Dhoma do të votojë sot për projekt -ligjin e infrastrukturës, pasi dhjetëra progresistë këmbëngulin se do të kundërshtojnë legjislacionin derisa të kalojë edhe paketa e pajtimit.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb