Drejtoresha e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), Samantha Power, u bëri thirrje të gjitha palëve për armëpushim, duke deklaruar se nuk ka zgjidhje ushtarake për konfliktin midis rebelëve dhe qeverisë federale në Etiopi.

Në një deklaratë në twitter para vizitës së saj në Etiopi, Power kërkoi që milicitë lokale të tërhiqeshin nga zonat e kontrolluara nga ushtria eritreane dhe Fronti Çlirimtar i Popullit Tigray (TPLF).

“Nuk ka zgjidhje ushtarake për këtë konflikt. Dërgimi i ndihmave tek ata në nevojë në Tigray, do të jetë i mundur vetëm duke i dhënë fund konflikteve të armatosura nga të gjitha palët”, tha ajo.

Duke kërkuar që rajonet Amhara dhe Afar të TPLF-së dhe milicitë Amhara të tërhiqen nga Tigray Perëndimor, Power kërkoi që ushtria eritreane të largohej nga vendi.

Power gjithashtu bëri thirrje për t’i dhënë fund bllokadës tregtare të Tigray.

Power, e cila do të takohet me zyrtarët etiopianë gjatë vizitës së saj ajo kishte mbajtur më parë një sërë kontaktesh në Sudan.

Duke deklaruar se USAID ndau 700 milionë dollarë për Sudanin për të përballuar vështirësitë në periudhën e tranzicionit, Power i përshkroi ngjarjet në Sudan si një mrekulli.

Puna e dy organizatave ndërkombëtare të ndihmës është pezulluar

Nga ana tjetër, Këshilli Norvegjez i Refugjatëve dhe Mjekët pa Kufij dje njoftuan se qeveria etiopiane ka pezulluar aktivitetet e tyre në vend.

Qeveria e Etiopisë shpesh akuzon organizatat e huaja për “luajtjen e një roli subversiv” dhe mbështetjen e TPLF-së.

Edhe pse ushtria etiopiane arriti sukses të pjesshëm në operacionin e nisur kundër TPLF-së në nëntor 2020, ajo u tërhoq nga kryeqyteti i rajonit, Mekelle, më 28 qershor, duke u arsyetuar për situatën humanitare.

TPLF, e cila sundoi provincën Tigray për një kohë dhe ishte një forcë aktive në politikën e vendit, pasi erdhi në pushtet kryeministri Abiy Ahmed në 2018 TPLF hyri në një konflikt politik me partitë që përfaqësojnë Amhara dhe Oromo, grupet më të mëdha etnike të vendit në pushtet.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb