Në vorbullën e Omicron dhe SHBA me mbi 1 milion raste në ditë, Biden i bën thirrje botës të vaksinohet

Amerika, e cila ndodhet në vorbullën e mutacionit Omicron, po përballet gjithashtu me një rritje të shpejtë të rasteve ditore . Një rekord negativ infeksioni u regjistrua të hënën me  1,080,211 raste , raporti më i keq ditor në botë, sipas numërimit të Universitetit Johns Hopkins.

Varianti Omicron tashmë ka mbizotëruar në SHBA, ndërsa në të njëjtën kohë presidenti amerikan Joe Biden ka vendosur të mbajë shkollat ​​hapur.

Megjithëse vdekjet dhe pranimet në spitale janë më të ulëta se në pandemitë e mëparshme, sistemi i kujdesit shëndetësor në SHBA ka vuajtur. Specialisti kryesor amerikan i sëmundjeve infektive Anthony Fauci ka deklaruar se kulmi i Omicron do të shihet në javët në vijim.

Në një mesazh nga Shtëpia e Bardhë të martën, Biden u fokusua në rritjen e infeksioneve, por e bëri të qartë se shumica e të trajtuarve ishin të pavaksinuar.

Ai u bëri thirrje edhe një herë të gjithë qytetarëve që të vazhdojnë me vaksinimin e tyre të plotë.

 

(bALKANwEB)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: