Presidenti ukrainas Vladimir Zelensky ka kritikuar komentet e ish-kryeministrit italian Silvio Berlusconi për qëndrimin e tij ndaj konfliktit në Ukrainë.

“Shtëpia e tij nuk është bombarduar kurrë,” tha Zelensky për Berlusconin, teksa ka shtuar se ky i fundit ka qenë dëshmitar i sulmeve ajrore në Itali gjatë Lutës së Dytë Botërore.

Duke folur në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministren aktuale të Italisë, Giorgia Meloni në Kiev, Zelensky iu kërkua të komentonte komentet e fundit të Berlusconit duke pretenduar se Ukraina mund të kishte shmangur konfliktin me Rusinë nëse do të kishte “ndaluar sulmin” ndaj Donbasit .

“Shtëpia e tij nuk është bombarduar kurrë nga raketat çdo ditë”. Nuk është zgjuar në orën 3 të mëngjesit për shkak të errësirës për të larë rrobat, të gatuajë për fëmijët e tij”, tha Zelensky.

Komentet e Zelenskyt u kritikuan nga zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova. Ajo i komentet e tij si “një tjetër periudhë zemërimi të pafuqishëm”. Më tej tha se lideri ukrainas e kishte “krahasuar regjimin e tij me atë fashist, ndërsa paralelizonte operacionin special ushtarak të Rusisë me veprimet e aleatëve gjatë Luftës së Dytë Botërore”.

Berluskoni në shumë raste i ka bërë thirrje Moskës dhe Kievit që të bien dakord për një armëpushim. Në fillim të këtij muaji, ai sugjeroi që SHBA duhet të ofrojë një paketë të madhe ndihme për Ukrainën për rindërtimin e vendit, por vetëm pasi të dyja palët të ndalojnë armiqësitë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: