Asnjë vend nuk është i sigurt nga “sulmet armiqësore” nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj, ka deklaruar ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov ditën e sotme.

“Në përgjithësi, askush sot nuk është i sigurt nga “sulmet” armiqësore nga amerikanët dhe aleatët e tyre të NATO-s,” tha ai, duke shtuar se “përveç Rusisë, shumë vende janë aktualisht duke u kërcënuar dhe shantazhuar”.

“Ata kanë vendosur një detyrë strategjike për të frenuar tërësisht Kinën gjithashtu”, tha Lavrov. Ai kritikoi atë që ai tha se ishte ndërhyrje e egër e Perëndimit në punët e brendshme të kombeve sovrane, duke përfshirë Bjellorusinë vëllazërore, dhe dënoi bllokadën ekonomike prej vitesh të Kubës.

“Ndërsa veprojnë sipas traditave më të këqija koloniale, amerikanët dhe mbështetësit e tyre po përpiqen ta ndajnë botën në “demokraci” dhe “regjime autoritare”, vuri në dukje ministri i jashtëm rus.

Ai kritikoi gjithashtu shefin e diplomacisë së BE-së Josep Borrell për deklaratën e tij “raciste” se Evropa është një kopsht dhe pjesa tjetër e botës një xhungël.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: