Rusia ka paralajmëruar se një aksident në termocentralin bërthamor të pushtuar të Zaporizhzhia mund të përhapë rrezatim të rrezikshëm në të gjithë Evropën Lindore dhe deri në Gjermani. Në këtë central u vendosën automjete dhe municione brenda sallës së turbinave të dy reaktorëve bërthamorë.

Kremlini ka akuzuar Ukrainën për bombardimin e uzinës dhe ministria e mbrojtjes në Moskë deklaroi se Kievi do të organizonte një tjetër “provokim” atje nesër gjatë një vizite nga Antonio Guterres, sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara. Fabrika, pranë vijave të frontit në qytetin qendror të Enerhodarit, ka rënë pre e zjarreve në mënyrë të përsëritur gjatë javëve të fundit, me Ukrainën dhe Rusinë që fajësojnë njëra-tjetrën për bombardimet. Pamjet me dron të xhiruara mbi vendndodhjen bërthamore të Zaporizhzhia treguan ushtrinë ruse duke lëvizur automjete të blinduara luftarake dhe kamionë municionesh në sallat e turbinave të reaktorit, në një përpjekje të dukshme për t’i përdorur ato si mburojë.

The Times kishte siguruar më parë video dhe dëshmi të dëshmitarëve që pohonin se forcat ruse kanë organizuar sulme të rreme për të ndërprerë lidhjen e termocentralit me rrjetin elektrik të Ukrainës. Igor Kirillov, kreu i forcave të mbrojtjes radioaktive, kimike dhe biologjike të Rusisë, pohoi sot se sistemet mbështetëse rezervë të uzinës ishin dëmtuar si rezultat i granatimeve. Në një prezantim duke përdorur slajde, ai shtoi se materiali radioaktiv do të mbulonte Gjermaninë, Poloninë dhe Sllovakinë nëse ndodh një aksident në centralin, më i madhi në Evropë.

Kirillov nuk dha detaje të dëmit, por ka të ngjarë t’i referohet gjeneratorëve me naftë që pompojnë ftohës në reaktorë në rast se energjia në termocentral ndërpritet. Moska ka kërcënuar të mbyllë termocentralin, i cili siguron energji elektrike të tepërt në Evropë, duke ndërprerë potencialisht energjinë për miliona njerëz në zonën përreth. Rusia ka vendosur armë të rënda në vend. Megjithëse reaktorët janë të mbështjellë në shtresa të trasha çeliku dhe betoni, një shpërthim brenda sallës së turbinës ku u panë duke lëvizur automjetet ushtarake ruse mund të shkaktojë një zjarr që do të shkatërronte sistemet e ftohjes së reaktorit, duke shkaktuar një rrjedhje rrezatimi.

Kjo do të çonte në një katastrofë bërthamore në shkallën e Fukushimës, tha për The Times Petro Kotin, drejtori i Energoatom, kompania shtetërore e energjisë bërthamore e Ukrainës. Ukraina ka kryer stërvitje për t’iu paraprirë një rast të tillë emergjence bërthamore në rajonin e Zaporizhzhia, ndërsa planifikon për një skenar të rastit më të keq. Rreth 500 trupa ruse nga roja personale e Presidentit Putin, Rosgvardia, janë të stacionuar në central, me rreth 20 specialistë bërthamorë të Kremlinit. Së bashku ata mbikëqyrin punën e disa qindra pjesëtarëve të stafit ukrainas. BE, G7 dhe 42 vende i kanë bërë thirrje Rusisë që të tërheqë menjëherë trupat e saj nga territori.
Guterres ka paralajmëruar më parë për rreziqet “vetëvrasëse” të sulmit të një termocentrali bërthamor mes frikës se mund të përsëritet katastrofa bërthamore e Çernobilit të vitit 1986.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: