TIRANË

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ka bërë një bilanc të faktit sesi po ecën ekonomia shqiptare në këtë periudhë.

Sejko tha se sektori bankar ka një përmirësim të vazhdueshëm, kurse shton se papunësia është në nivelin më të ulët historik.

“Rritja ekonomike vazhdon që të ketë rritje të vogla. Inflacioni për tremujorin është në nivelin 1.4 për qind. INSTAT informon se ekonomia është rritur m 2.3 për qind. Kredia në sektorin privat ka pësuar rritje. Sipas INSTAT, ekonomia shqiptare do të ketë rritje gjatë 2 viteve të ardhshme.

Difiçiti buxhetor vazhdon të mbetet i ulët, kurse papunësia është në nivele të ulëta. BSH mban të pandryshuar normën e interesit.  Ka përmirësim të vazhdueshëm të sektorit bankar.”, deklaroi ndër të tjera Sejko.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb