Singapori konfirmoi të hënën dy raste të importuara me variantin Omicron të COVID-19, tha Ministria e Shëndetësisë në një njoftim për shtyp.

Dy shtetasit ishin testuar paraprakisht pozitivë për variantin Omicron më 2 dhjetor. Laboratori Kombëtar i Shëndetit Publik ka përfunduar sekuencën e të gjithë gjenomit për rastet dhe ka konfirmuar se ata janë të infektuar me variantin Omicron. Të dy personat e infektuar janë plotësisht të vaksinuar dhe kanë simptoma të lehta të kollës dhe gërvishtjes së fytit.

Ata u izoluan pas mbërritjes në Singapor më 1 dhjetor, tha ministria.

Një rast është një burrë 44-vjeçar i cili mbërriti nga Mozambiku, duke kaluar tranzit përmes Johanesburgut. Rasti tjetër është një grua 41-vjeçare e ardhur nga Afrika e Jugut.

Singapori raportoi 662 raste të reja të konfirmuara të COVID-19 të hënën. Nga rastet e reja, 638 janë gjetur në komunitet, 13 në konvikte të punëtorëve migrantë dhe 11 janë raste të importuara, tha ministria e shëndetësisë.

Një total prej 850 rastesh COVID-19 aktualisht janë të shtruar në spital në vendin e Azisë Juglindore.

Katër pacientë të tjerë me COVID-19 të moshës nga 81 deri në 97 vjeç kanë vdekur nga komplikimet për shkak të infeksionit me koronavirus, duke e rritur numrin e vdekjeve të lidhura me koronavirusin në 763, tha ministria.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb