SHBA – Amerikanet festuan Ditën Falenderimeve e njohur si Thanksgiving, ku çdo person shpreh mirënjohjen nga Zotit dhe ndaj njeri-tjetrit për të mirat në jetën e tyre.


Dita e falënderimeve është një ditë ku njerëzit mblidhen më të afërmit në shtëpi, por në New York, parade e përvitshme e rrjeteve të dyqaneve Macys zhvillon parada të shumta për të dëfryer të rinjtë dhe për të bërë bamirësi kryesisht në arsim dhe edukim.

The National Turkey Federation holds a media availability with the National Thanksgiving Turkey, and its alternate 'wingman,' the day before the 70th presentation of the national turkey to President Donald Trump at the Williard InterContinental November 20, 2017 in Washington, DC. After Trump ceremoniously 'pardons' the turkey at the White House on Tuesday both birds will reside at their new home, 'Gobbler's Rest,' at Virginia Tech.

Edhe gjatë kësaj feste në New York u shfaqen karakteret e diznej dhe artistet me te mire të momentit të cilët parakaluan ne Manhatan por ne masa te forta sigurie për te shmangur ndonjë sulm terrorist. Këtë vit paradës së artistëve iu bashkua edhe artisja me origjine shqiptare Bebe Rexha, Gëen Stefani, Alicia Keys etj.

 

Edhe presidenti i SH.B.A.-ve Donald Trump e festoi Diten e Falenderimeve duke falur dy gjela të bardhe deti që do të gatuheshin në nder të tij. Edhe bashkëshortja Melania Trump dhe djali Barron iu bashkuan presidentit në këtë ceremoni.

(BalkanWeb)

Etiketa: