Parlamenti Evropian prezantoi sot një rezolutë me propozimet e saj për reformën e politikës evropiane , e cila ka të bëjë me praktikat e dëmshme tatimore, si dhe një sistem për vlerësimin e politikave kombëtare.

Përhapja e skandaleve tatimore gjatë dekadës së fundit (Lux Leaks, Panama Papers, Paradise Papers, Pandora Papers) që përfshin korporata shumëkombëshe dhe individë të pasur ka zbuluar nevojën për të modernizuar legjislacionin evropian në mënyrë që të gjejnë zgjidhje përfundimtare për skemat e dëmshme të taksave.

“Duke pasur parasysh konkurrencën e madhe tatimore midis vendeve, e cila po evoluon vazhdimisht në mënyra novatore, si brenda BE -së ashtu edhe ndërkombëtarisht, eurodeputetët deklarojnë në rezolutën e tyre se “”BE -ja duhet të rimendojë dhe intensifikojë përpjekjet e saj për të luftuar praktikat tatimore që privojnë Shtetet Anëtare nga të ardhurat e konsiderueshme, çojnë në konkurrencë të padrejtë dhe minojnë besimin e publikut “- thuhet në rezolutë.

Në rezolutën e saj, të hartuar nga Oror Lalik (Socialistët, Francë), Parlamenti thotë se ” ndërsa konkurrenca tatimore midis vendeve nuk është në vetvete problematike, mënyra në të cilën vendet përdorin regjimet dhe politikat e tyre tatimore për të tërhequr biznese dhe fitime duhet të qeveriset nga parimet “.

Mbikëqyrja në këtë fushë është e pamjaftueshme, thonë eurodeputetët, sepse politika dhe legjislacioni nuk kanë ecur me ritmet e reja të taksave që janë shfaqur në 20 vitet e fundit .

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb