Agjencia somaleze e fatkeqësive lëshoi ​​të martën një paralajmërim për ciklonin tropikal të afërt Ialy, i cili pritet të bjerë në tokë në rajonet jugperëndimore dhe jugore, si dhe në kryeqytetin e Mogadishu.

“Njerëzit që jetojnë pranë zonave bregdetare këshillohen të jenë në gatishmëri të lartë dhe të ushtrojnë kujdes ekstrem,” tha Agjencia Somaleze e Menaxhimit të Fatkeqësive në këshillën e saj të lëshuar në Mogadishu.

Shirat e dendur dhe përmbytjet kanë shkaktuar dëme dhe zhvendosje në të gjithë Somali që nga fillimi i këtij viti.

Sipas Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare, që nga 14 maji, rreth 225,760 njerëz janë prekur nga shirat e dendur dhe përmbytjet. Afro 38,730 njerëz që janë zhvendosur.

Shirat e dendur dhe përmbytjet kanë rezultuar gjithashtu në humbjen e mjeteve të jetesës, duke përfshirë bagëtinë dhe tokat bujqësore, dhe shkatërrimin e bizneseve të vogla.

Dëmtimi i burimeve ujore, si dhe i objekteve të ujit, kanalizimeve dhe higjienës po përkeqëson një shpërthim kolere që ka regjistruar të paktën 10,640 raste, përfshirë 120 vdekje, në shtatë shtete, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb