Fitimi neto i kompanisë ”Sony” për vitin e fundit financiar u dyfishua në 1.17 trilionë jen (10.8 miliardë dollarë) për shkak të performancës së fortë në sektorët e lojërave dhe muzikës, ndërsa njerëzit kaluan më shumë kohë në ambiente të mbyllura gjatë pandemisë Covid-19.

Prodhuesi i smartfonëve dhe PlayStation ”Xperia” gjithashtu postoi të ardhura operative prej 971.9 miliardë dollarësh në vitin e mbyllur më 31 mars, 15% më shumë se viti i kaluar financiar, ndërsa shitjet u rritën me 9% në gati 9 trilionë jen.

”Shitjet në njësitë e lojërave dhe shërbimeve të rrjetit u rritën 34.3% në 2.6 trilionë jen në vit, ndërsa sektori i muzikës pa shitjet e tij që u rritën me 10.6% në 939.9 miliardë jen”, deklaroi ”Sony”.

Për tremujorin janar-mars, kompania regjistroi një rritje shtatë herë në fitimin neto në 107 miliardë jen, duke postuar një fitim operativ prej 66.5 miliardë jen, me 87.5% më shumë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar.

”Shitjet u rritën 27% nga viti në vit në 2.2 trilion jen gjatë periudhës tre-mujore”, deklaroi ”Sony”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: