Një ekuipazh prej katër personash në bordin e një kapsule SpaceX u ngrit me sukses nga Cape Canaveral duke iu drejtuar Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar, thanë mbikëqyrësit e misionit.

Të tre burrat dhe një grua hipën në automjetin e ripërdorshëm të Falcon 9 të SpaceX.

Ata janë ekuipazhi i dytë që transportohen në stacionin hapësinor nga kompania private e hapësirës ajrore amerikane e themeluar nga Elon Musk.

Për shkak të parashikimeve të pafavorshme të motit, nisja në shtetin amerikan të Floridës të planifikuar fillimisht për të enjten është shtyrë për të premten herët.

Të katër astronautët pritet të ankorohen në stacion të ditën e shtunë.

Ekuipazhi përbëhet nga dy astronautë amerikanë, Shane Kimbrough dhe Megan McArthur, si dhe japonezi Akihiko Hoshide dhe francezi Thomas Pesquet.

Pesquet është astronautja e parë i Agjencisë Evropiane të Hapësirës që fluturon me stacionin hapësinor në bordin e një kapsule SpaceX Creë Dragon. /

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb