Spektakël në mënyrën e interpretimit të lojës, ritëm i çmendur por i pa qartë në finalizim. Bayern zhvilloi një ndeshje perfektë në aspektin taktik, ishin të kujdesshëm në çdo detaj, i lejuan pak hapësira yjeve të Liverpool por rrezikuan jo pak duke e shndërruar Neuer në një qendërmbrojtës tipik, ku më shumë ishte në kontakt me topin kapiteni se sa Lewandowski, Rodrigues dhe një pjesë e mirë e ekipit.

Mane
Mane

Të kuqtë e Jurgen Klopp krijuan shumë pështjellim në zonën e Bayern por në asnjë moment nuk ishin të saktë në finalizim, përjashto këto një goditje me kokë të Salah dhe një kthesë të Mane në shtyllën e parë, pjesa tjetër ishte thjeshtë zhurmë, fundja kuadratin e Neuer e goditën vetëm dy herë. Liverpooli pagoi shtrenjtë ritmin e lartë në pjesën e parë, në të dytën u “fikën” ku e kishin thuajse të pa mundur të depërtonin në zonën e Bayern.

Kimish
Kimish

Bavarezët zhvilluan një 90-minutësh larg emrit që mbartin, sakrifikuan dy lojtarët e krahut Alaba e Kimmich ndërsa Coman i vetëm e kishte të vështirë të bënte diçka më shumë. Në fund një barazim pa gola që i rri ngushtë të dy ekipeve, duke lënë gjithçka të hapur për ndeshjen e kthimit më 13 mars. Në konferencën për shtyp dy trajnerët bashkohen në një pikë, ky ishte rezultati i drejtë:

Kloop
Kloop

Në pjesën e parë u sforcuan shumë, nuk ishte e lehtë. Bayern është një skuadër me nivel të lartë fizik, e ndërlikuam më shumë seç duhet pasin final, duhet të jemi më të qartë. Barazimi duket rezultati i drejtë me atë çfarë u pa në fushë. Ishte një luftë dhe kjo u pa qartë, por kjo është Champions League dhe për në ky rezultat nuk është një problem”, u shpreh Jurgen Klopp në konferencë për shtyp.

Kovac
Kovac

“Kemi arritur objektivin tonë, morëm një barazim dhe tashmë të shohim se çfarë do të ndodh në shtëpinë tonë”, theksoi Niko Kovac.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb