Asnjë stil këpucësh nuk është më argëtues se platformat. Përjetësisht magjepsës dhe tepër komode, ky model është dashuruar nga shumë personalitete me stil të 100 viteve të fundit. Platformat u shpikën në Greqinë e lashtë, për t’u veshur kryesisht nga aktorët. Kur u shfaqën në Venecia e shekullit të 16-të, funksioni i tyre ishte praktik – të ruanin këmbët nga balta. Por besimi ishte gjithashtu se sa më i lartë tabani, aq më i lartë ishte statusi shoqëror dhe rezultati ishin këpucët aq të vështira për t’u veshur sa gratë kishin nevojë për shërbëtorë për t’i ndihmuar të dilnin nga dera.

Në vitet 1930, Salvatore Ferragamo bëri platformën atë që është sot. Sandalet e tij me ylber u bënë një ndjesi e menjëhershme kur ai i bëri ato për Judy Garland, kryesisht sepse tabani i tapës dhe rripi i trashë prej lëkure i bënin ato çuditërisht të rehatshme.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Në vitet 1970, në diskot mbretëronte supreme mund të shihje këpuce me taka platforme, madje burra si David Bowie dhe Elton John mund të shfaqeshin me to. Një estetikë që zgjati deri në vitet 1990 – mbani mend Vivienne Westwood dhe Spice Girls – dhe fatmirësisht është kthyer sërish në modë.

Ato mund ti vishni me xhinse, fustan apo fund, por dijeni që nuk do të jenë kurrë modeste, por gjithmonë në qendër të vëmendjes.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb