NATO është “gjithnjë e më shumë e shqetësuar” se Kina , e cila kohët e fundit propozoi një plan paqeje prej 12 pikash për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë , mund të furnizojë me armë Rusinë , tha shefi i aleancës.

Duke folur në Samitin Nordik SAMAK në Helsinki, Finlandë, Jens Stoltenberg theksoi se presidenti rus Vladimir Putin “po përgatitet për më shumë luftë” pasi ai “po fillon ofensiva të reja, duke mobilizuar më shumë trupa dhe duke arritur në Korenë e Veriut dhe Iranin për të marrë më shumë armë. ”

“Ne jemi gjithashtu gjithnjë e më të shqetësuar se Kina mund të planifikojë të ofrojë mbështetje vdekjeprurëse për Rusinë,” tha ai, duke i kërkuar NATO-s të vazhdojë të mbështesë Ukrainën.

Ai shpjegoi se edhe kur të përfundojë lufta, NATO “duhet të thyejë ciklin e agresionit rus” duke i mundësuar Ukrainës të pengojë dhe të mbrohet nga sulmet e ardhshme.

Stoltenberg i bëri thirrje NATO-s që të sigurojë marrëveshje afatgjata të sigurisë për Ukrainën, sepse vendi i përket “familjes euroatlantike”.

“Fundi i kësaj lufte nuk do të jetë një kthim në normalitet në marrëdhëniet tona me Rusinë”, pasi Moska ka “çmontuar të gjithë arkitekturën e kontrollit të armëve,” shtoi ai.

Sipas Stoltenberg, vendet e NATO-s duhet t’i përkushtohen më shumë buxhetit të mbrojtjes edhe nëse ai rrezikon të zvogëlojë shpenzimet për politika të tjera në mënyrë që të ruajë sigurinë në një “botë më të rrezikshme”.

Ai përshëndeti gjithashtu gatishmërinë e presidentit turk Recep Tayyip Erdoğan për të vazhduar bisedimet për ratifikimin e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO dhe tha se palët do të takohen javën e ardhshme në Bruksel.

“Është koha për të finalizuar procesin dhe për të pasur Suedinë dhe Finlandën si anëtarë të plotë në aleancën tonë,” tha ai.

Duke komentuar vërejtjet e SHBA-së se Kina do të ofrojë ndihmë vdekjeprurëse për Rusinë, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze tha të hënën: “Kina ka promovuar në mënyrë aktive bisedimet e paqes dhe zgjidhjen politike të krizës. SHBA-të nuk janë në gjendje të drejtojnë gishtin ndaj Kinës. Ne nuk pranojmë detyrimin apo presionin nga SHBA-ja.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb