Tajvani nuk do të hyjë në një bllokim të ngjashëm me Shangain për të kontrolluar një rritje të rasteve me Covid-19 pasi shumica dërrmuese e të infektuarve nuk kanë simptoma ose shfaqin vetëm simptoma të vogla, ka thënë kryeministri, Su Tseng-chang.

Tajvani është përballur me një rritje të rasteve lokale që nga fillimi i vitit, por numrat në përgjithësi mbeten të vogla – 18,436 që nga 1 janari për një popullsi prej rreth 23 milionë banorësh – dhe vetëm katër persona kanë vdekur.

E mbështetur nga një shkallë e lartë vaksinimi, qeveria ka promovuar “modelin e ri të Tajvanit”, duke mësuar të jetojë gradualisht me virusin dhe duke shmangur mbylljen e ekonomisë, ndryshe nga Shangai, i cili është në javën e tretë të një bllokimi për të kontrolluar pandeminë. .

Të shtunën, autoritetet lokale në Shangai raportuan se 12 persona të infektuar me Covid vdiqën në qytet të premten, nga 11 një ditë më parë. Qendra financiare e Kinës regjistroi 20,634 raste të reja lokale të koronavirusit asimptomatikë në ditë, krahasuar me 15,698 një ditë më parë. Totali i rasteve të reja simptomatike arriti në 2,736, nga 1,931 të enjten.

Kina kontinentale raportoi 24,411 raste të reja me Covid të Premten, tha të shtunën autoriteti shëndetësor kombëtar i vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve ishte rritur nga 18,598 një ditë më parë.
Në Tajvan, Su tha se qeveria ishte e sigurt në hapat që po ndërmerreshin dhe ishte “me fat” më shumë se 99% e rasteve ishin ose asimptomatike ose kishin sëmundje të lehtë.

“Ne do të merremi gradualisht me të dhe nuk do të jemi si Shangai dhe do të futemi në izolim, por gjithashtu nuk do të ndalojmë menjëherë mbajtjen e maskave për fytyrën dhe nuk do të marrim masa antipandemike”, shtoi ai.

Qeveria pret që rastet ditore të arrijnë në 10,000 deri në fund të muajit dhe ka paralajmëruar se kulmi ka të ngjarë disa javë pushim.

Su tha se më shumë vaksina dhe teste të shpejta ishin në rrugën e tyre për të ndihmuar në përballimin e rritjes së infeksioneve për t’u “përgatitur për hapat e ardhshëm në rihapjen” dhe për të zvogëluar sasinë e kohës që ata me Covid ose kontaktet e tyre duhet të kalojnë në karantinë.

Qeveria e ka shkurtuar tashmë karantinën për të gjithë të ardhurit në Tajvan nga dy javë në 10 ditë dhe po shqyrton reduktime të mëtejshme graduale ndërsa kërkon të rihapë kufijtë e saj.

Rreth 80% e popullsisë së Tajvanit tani është e vaksinuar dyfish dhe pothuajse 60% ka pasur një dozë të parë përforcuese, ndërsa mandatet e përdorimit të maskave mbeten në fuqi.  Tajvani ka raportuar 47,100 infeksione që nga fillimi i pandemisë më shumë se dy vjet më parë dhe 856 vdekje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb