Të Gjelbrit në Francë zgjodhën të martën Yannick Jadot, një anëtar 54-vjeçar në Parlamentin Evropian, si kandidatin e tyre për të sfiduar Presidentin Emmanuel Macron në zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm.

Duke u bashkuar me një fushë gjithnjë e më të mbushur me njerëz shpresëdhënës, Jadot do të garojë me kryebashkiaken socialiste të Parisit Anne Hidalgo dhe pretendentin e së majtës ekstreme Jean-Luc Melenchon të partisë France Unbowed.

Përkundër sukseseve mahnitëse në zgjedhjet vendore të vitit 2020 – të Gjelbrit kërkuan kontrollin e sallave kryesore të qytetit duke përfshirë Bordo dhe Lyon. Partia Europe Ecology The Green (EELV) ende nuk ka një ndikim të madh në nivel kombëtar.

Ndikimi i tyre është shumë prapa  homologëve të tyre të Gjelbër në Gjermani, të cilët tashmë kanë shijuar qeverinë e koalicionit dhe janë të etur për t’u shfaqur në administratën e ardhshme, ku ata mund të luajnë një rol mbretërues .

Jadot, i vetmi anëtar i të Gjelbërve Francezë me njohje mbarëkombëtare, ka premtuar një qasje pragmatike “të drejtuar nga zgjidhjet” ndaj politikave mjedisore.

Rivalja e tij e balotazhit Sandrine Rousseau, e quajtur nganjëherë një “eko feministe”, bëri një surprizë në raundin e parë të votimit online javën e kaluar, duke përfunduar në vendin e dytë nga pesë kandidatët me 25.14 përqind, krahasuar me Jadot me 27.7 përqind.

Analistët ia besuan performancën e fortë kredencialeve feministe të Rousseau pasi ajo doli në publik me akuza për ngacmim seksual kundër një udhëheqësi të Gjelbër gjatë lëvizjes #MeToo.

Propozimet e saj radikale mbi ekonominë dhe mjedisin kanë mobilizuar gjithashtu bazën e partisë.  Ajo dëshiron të prezantojë një pagë minimale të jetesës dhe të rrisë ndjeshëm çmimet e karburantit dhe taksat për të pasurit .

Por në balotazhin parësor online të së martës Rousseau duhej të pranonte më pak se 49 përqind të votave.

Dy partitë kryesore të së majtës, socialistët dhe Franca e majtë ekstreme,  kanë frikë se mund të humbasin votat ndaj të Gjelbërve.

Por analistët ende presin që zgjedhjet e prillit të përfundojnë duke qenë një duel midis Macron dhe liderit të së djathtës ekstreme Marine Le Pen, ndërsa theksojnë se shfaqja e një pretendente të fortë në të djathtën tradicionale mund t’i tejkalojë ende këto llogaritje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb