Një simptomë e pazakontë e diabetit mund të shfaqet në bërryla.

Diabeti është një sëmundje kronike në të cilën nivelet e sheqerit në gjak janë të ngritura. Mjekët shpesh e quajnë atë një gjendje me të cilën mund të jetoni, për sa kohë që nuk ndërlikohet.

Siç shpjegojnë mjekët, më pas bëhet një sëmundje serioze dhe mund të prekë shumë pjesë të trupit tonë, duke përfshirë lëkurën e thatë në bërryla.

Kjo është një nga simptomat e pazakonta që shumë njerëz nuk e dinë dhe në fakt mund të tregojë se një person mund të vuajë nga diabeti, transmeton Telegrafi.

Ky fenomen ndodh, sepse diabeti, ndër të tjera, mund të shkaktojë kruajtje dhe tharje të lëkurës, ndërsa njerëzit me këtë gjendje shpesh vërejnë njolla më të errëta në bërryla.

Megjithatë, bërrylat e thata mund të shoqërohen edhe me probleme të tjera shëndetësore si ekzema apo psoriasis. Simptomat e diabetit mund të shfaqen në çdo moment të jetës dhe këto janë disa prej tyre:

▪ Ndjeheni më të etur se zakonisht
▪ Rritja e urinimit
▪ Lagia e shtratit (në rastin e fëmijëve)
▪ Ndjenja e urisë së shtuar
▪ Humbje e paqëllimshme në peshë
▪ Ndjenja e nervozizmit ose ndryshime të tjera të humorit
▪ Ndjenja e lodhjes dhe dobësisë
▪ Pamje e paqartë

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: