Veteranët e Ushtrisë Britanike kanë shpëtuar nëntë luanë nga një kopsht zoologjik në Ukrainë, në një mision të guximshëm në zonën e luftës.

Grupet e shpëtimit të kafshëve Breaking the Chains dhe Warriors of Wildlife udhëtuan të hënën në qytet-portin Odesa, të shkatërruar nga lufta në atë që ata pretendojnë se është shpëtimi më i madh ndonjëherë i maceve të mëdha nga një luftë aktive.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Dy luanët meshkuj të rritur, pesë femra dhe një këlysh mashkull dhe femër u dërguan të gjithë të sigurt në shtëpinë e tyre të re të përkohshme në Targu Mures, Rumani, të mërkurën.

Nëntë luanët po përballeshin me urinë në shtëpinë e tyre në Biopark, Odesa, ku furnizimet me mish po mbaronin për shkak të luftës. Nëse raketat ruse do të dëmtonin ambientet e kafshëve, civilët do të ishin në rrezik serioz nga grabitqarët e lirë.

Grupi udhëtoi mijëra milje përtej tre kufijve për 72 orë për të kryer shpëtimin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb