Policia dhe ekipet e shpëtimit po kërkojnë në rrënojat për të mbijetuarit pasi një shpërthim në mëngjesin e vonë të së premtes shkatërroi një hotel në Havana, Kubë, duke vrarë të paktën 22 persona dhe duke plagosur të paktën 74.

Një rrjedhje gazi mendohet të jetë shkaku i shpërthimit në hotelin Saratoga, sipas Zyrës Presidenciale Kubane.

“Gjithçka tregon se shpërthimi u shkaktua nga një aksident”, tha Zyra Presidenciale Kubane në një postim në Twitter.

Sipas të dhënave paraprake, një fëmijë dhe një grua shtatzënë ishin në mesin e viktimave.

Presidenca tha gjithashtu se 74 persona janë shtruar në spital për lëndime, përfshirë 15 të mitur.

Televizioni shtetëror kuban tha se ka të mbijetuar të mundshëm të bllokuar në bodrumin e hotelit të shkatërruar.

Dëshmitarët përshkruan një “shpërthim masiv”, i cili u duk se shkatërroi autobusë dhe makina jashtë hotelit në qendër të qytetit.

Imazhet nga vendi i ngjarjes treguan fasadën e prishur të të paktën tre kateve të ndërtesës së zbukuruar me llaç bardh e të gjelbër. Shtëllungat e pluhurit dhe tymit mund të shiheshin që ngriheshin rreth mbeturinave në tokë.

Zjarrfikësit po përdornin duart e tyre të zhveshura për të lëvizur copat e granitit të thyer dhe gurë në mënyrë që të nxirrnin njerëzit nga rrënojat. Copash tendash metalike, copa të mëdha guri u shpërndanë rreth 300 metra larg hotelit.

Presidenti Kuban Miguel Diaz-Canel vizitoi vendin e shpërthimit të premten dhe spitalin Hermanos Ameijeras, ku u dërguan një numër viktimash, sipas imazheve të shpërndara nga Zyra Presidenciale në Twitter.

Ai tha se shpërthimi “nuk ishte një bombë, as një sulm, ishte një aksident për keqardhje”, pasi u kthye në vendin e shpërthimit.

Spitalet vazhdojnë të trajtojnë të gjithë të plagosurit dhe aktivitetet e shpëtimit janë ende duke u zhvilluar, shtoi ai.

Ministri i Jashtëm i Meksikës shprehu solidaritetin e tij me viktimat e shpërthimit. “Solidariteti ynë për viktimat dhe të prekurit, si dhe për njerëzit e atij kombi të dashur vëllazëror”, tha Marcelo Ebrard në një postim në Twitter.

Hoteli u ndërtua në fund të shekullit të 19-të dhe, në vitet 1930, ishte një nga hotelet më të rëndësishëm në qytet. Ai ka 96 dhoma që nga rihapja në 2005 pas rinovimit.  Në dyert e saj kanë kaluar personalitete si shkrimtari Rafael Alberti.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb