Tensionet midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut janë rritur pasi vendet shkëmbyen të shtëna paralajmëruese në brigjet perëndimore të gadishullit.

Qeveritë e të dy vendeve akuzuan njëra-tjetrën për shkeljen e kufijve të tyre detarë, në një shenjë që Jugu mund të mbajë një linjë më të rreptë ndaj fqinjit të tij në veri.

Një deklaratë nga Shtabi i Jugut tha se paralajmërimet ishin transmetuar dhe të shtëna paralajmëruese pasi një anije tregtare kaloi vijën kufitare veriore (NLL) rreth orës 3:40 të mëngjesit me kohën lokale (6:40 pasdite me kohën e Mbretërisë së Bashkuar).

Koreja e Veriut e Kim Jong-un tha përmes medias shtetërore se kishte gjuajtur 10 raketa artilerie pasi një anije e marinës së Koresë së Jugut kishte shkelur vijën detare veriore dhe kishte gjuajtur të shtëna paralajmëruese “me pretekstin e gjurmimit të një anijeje të paidentifikuar”.

Agjencia zyrtare e lajmeve KCNA raportoi një zëdhënës i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Popullore të Koresë së Veriut duke thënë: “Ne urdhëruam kundërmasat fillestare për të dëbuar me forcë luftanijen armike”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb