SHBA dhe Izraeli kanë bashkuar forcat në një stërvitje të përbashkët, duke i dërguar një sinjal të fortë Iranit për aleancën e tyre.

Stërvitja me zjarr të drejtpërdrejtë, e quajtur Juniper Oak, do të përfshijë 100 avionë amerikanë me luftëtarë, bombardues dhe avionë karburanti që fluturojnë së bashku me 42 avionë izraelitë. Grupi i goditjes ajrore së quajtur “USS George HË Bush” do të marrë gjithashtu pjesë në stërvitje, e cila do të mbulojë të gjitha fushat e luftës duke përfshirë hapësirën dhe luftën elektronike.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes së SHBA, tha se rreth 6500 personel amerikanë do të marrin pjesë në stërvitje, si dhe me shumë se 1100 trupa izraelite.

Stërvitja e përbashkët vjen pavarësisht shqetësimit për përbërjen e qeverisë së re të Izraelit nën kryeministrin Benjamin Netanyahu, i cili ka emëruar ministra që dikur konsideroheshin si në skajet ekstreme nacionaliste të politikës izraelite, duke përfshirë partinë e ekstremit të djathtë Otzma Yehudit dhe partinë Noam, e cila është kundër të drejtave të komunitetit LGBTQ.

Stërvitja vjen pasi tensionet midis SHBA dhe Iranit mbeten të larta. Administrata Biden ka vendosur sanksione ndaj Teheranit pas një shtypje brutale të protestave në vend, të cilat kanë parë protestuesit të ekzekutuar. Negociatat për një marrëveshje të re bërthamore gjithashtu kanë ngecur.

Kryeministri i Izraelit, Netanyahu ka mbajtur vazhdimisht një qëndrim të ashpër ndaj Iranit, duke u zotuar për të “penguar përpjekjet e Iranit për të marrë armë bërthamore”. Po ashtu, ai tha se SHBA dhe Izraeli do të zhvillojnë takime me Iranin, në javët e ardhme, pas  një vizite nga këshilltari i sigurisë kombëtare.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: