Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se do të rindërtojë rajonin jugor të Turqisë, të goditur nga tërmetet katastrofike të 6 shkurtit. Gjithashtu ai ka premtuar se vendi do të ndërtojë  488,000 shtëpi të reja brenda një viti.

“Sot, ndërsa lëmë pas javën e katërt që nga goditja nga tërmeti. Ne shohim më qartë përmasat e fatkeqësisë që përjetuam dhe ndjejmë dhimbjen e humbjeve”, tha Erdogan pas mbledhjes së qeverisë.

Më shumë se 13.5 milionë njerëz në Turqi u prekën nga tërmetet shkatërruese, të cilën goditën edhe Sirinë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: