Lisi i mbjellë nga Donald Trump dhe Emmanuel Macron si një simbol i rrënjëve të thella mes dy shteteve është tharë, sipas raportimeve, shkruan Metro.co.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Presidenti francec, Macron i dha lisin e ri Presidentit Trump gjatë një vizite zyrtare në Washington DC, në prill vitin e kaluar. Fotot e tyre u publikuan gjerësisht në rrjet, ku Macron dhe Trump dukeshin duke mbjellë pemë. Macron tha në atë kohë se pema ishte një kujtim i Shtëpisë së Bardhë dhe rrënjëve që lidhin dy shtetet. Sidoqoftë, vetëm disa ditë më parë pema u shkul nga toka dhe u largua.  AFP raportoi një burim diplomatik duke thënë se pema është tharë.

Thajra vjen pak muaj nga përkeqësimi i marrëdhënieve mes dy presidentëve.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb