Eurodeputeti dhe reporteri i Shqipërisë në Bashkimin Evropian, David Lega është shprehur kundër minimizimit të kushteve për Shqipërinë në rrugën e saj të integrimit në BE. Me një reagim në Twitter Lega shkruan se nëse anëtarët e rinj bashkohen pa respektuar plotësisht vlerat thelbësore të BE -së që do të minonin besueshmërinë e BE -së në tërësi.

Sipas tij minimizimi i kushteve të pranimit do të rrezikonte kredibilitetin e BE -së, si dhe të ardhmen demokratike të shqiptarëve. Ai mbetet i vendosur se Shqipëria duhet të përmbushë 15 kushtet që të fitojë besueshmërinë e unionit.

“KE vazhdon të përsërisë se besueshmëria e BE varet nga hapja e negociatave të pranimit me Shqipërinë . Ndërsa më duhet të theksoj se besueshmëria e BE -së varet nga përmbushja e Shqipërisë e 15 parakushteve të BE -së para se të vazhdohet me procesin e pranimit në BE. Rruga drejt anëtarësimit në BE është një nga kërkesat që synojnë garantimin e demokratizimit, modernizimit, sundimit të ligjit, stabilitetit dhe rritjes. Nëse anëtarët e rinj bashkohen pa respektuar plotësisht vlerat thelbësore të BE -së që do të minonin besueshmërinë e BE -së në tërësi.  Minimizimi i kushteve të pranimit do të rrezikonte kredibilitetin e BE -së, si dhe të ardhmen demokratike të shqiptarëve. BE -ja i detyrohet si qytetarëve të BE -së ashtu edhe miqve tanë shqiptarë që të shqyrtojnë me seriozitet reformat themelore të nevojshme në Shqipëri”- shkruan ai.

 

(BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb