Të paktën 10 persona janë gjetur të vdekur në një varkë në brigjet e Libisë, kanë raportuar mjekët. Sipas të mbijetuarve, ata kanë vdekur të martën pasi u gjetën janë mbytur pas 13 orësh në kuvertën e poshtme të varkës, ku kishte dhe erë të fortë karburanti.

Në një operacion të vështirë, më pak se 30 milje detare nga brigjet libiane, ekipi i MSF-së në bordin e anijes së literuar të kërkim-shpëtimit të bamirësisë Geo Barents arriti në varkën me më shumë se 100 azilkërkues që përpiqeshin të arrinin në Evropë.

Të mbijetuarit u thanë shpëtimtarëve se kishte njerëz të grumbulluar në kuvertën e poshtme, të cilët nuk reagonin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb