Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe homologu i tij kinez Wang Yi patën një bisedë telefonike për krizën në Kazakistan, në të cilën të dy denoncuan “ndërhyrjen nga forcat e jashtme, duke përfshirë përdorimin e mercenarëve për të organizuar sulme ndaj qytetarëve dhe forcave. të rendit”.

Këtë e ka bërë të ditur agjencia ruse Tass. “Të dy palët shprehën solidaritetin me përpjekjet e Kazakistanit për të rivendosur rendin kushtetues.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb