Tunizia nënshkroi të premten një plan zbatimi katërvjeçar me Kinën për të promovuar bashkëpunimin kulturor në fusha të tilla si kinemaja dhe dixhitalizimi kulturor.

“Tunizia do të punojë në bashkëpunim me Kinën për të organizuar festivalin e parë të filmit kinezo-tunizian”, tha ministrja tuniziane e Kulturës Haayet Guermazi gjatë ceremonisë së nënshkrimit të Programit Ekzekutiv të Protokollit të Bashkëpunimit Kulturor Tunizi-Kinë 2021-2024.

Guermazi tha se ka disa projekte të tjera të planifikuara në partneritet me Kinën, duke përfshirë artin teatror, ​​arkeologjinë dhe përkthimin.

“Kultura është themeli i çdo lidhjeje, qoftë ajo politike, sociale, ekonomike apo edhe strategjike,” tha ministri në ceremoni, me pjesëmarrjen e ambasadorit kinez në Tunizi, Zhang Jianguo.

Protokolli “do të na ndihmojë, së bashku, të promovojmë bashkëpunimin tuniziano-kinez në fushën kulturore për ta përgjithësuar në sektorë të tjerë,” vuri në dukje ajo.

Nga ana e tij, Zhang tha se si Kina ashtu edhe Tunizia kanë një histori të gjatë dhe qytetërime të shkëlqyera dhe të dhënat e shkëmbimeve miqësore dypalëshe mund të datojnë që nga Kartagjena e lashtë në periudhën fenikase.

Ambasadori kinez vuri në dukje se pavarësisht vështirësive të paraqitura nga pandemia COVID-19, vitin e kaluar të dyja palët kanë marrë pjesë në ngjarjet kulturore të njëra-tjetrës, duke përfshirë ato në festën e Vitit të Ri Kinez, botimin e librave, artin kinematografik dhe teatrin.

Ai besonte se programi i ri do të ruante bashkëpunimin kulturor midis Kinës dhe Tunizisë në të ardhmen e afërt.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb