Presidenti tunizian Kais Saied vendosi të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme të vendosur në të gjithë vendin për një muaj.

“Saied vendosi të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme në të gjithë territorin e republikës për një muaj, duke filluar nga 1 janari 2023 deri më 30 janar 2023”, thuhet në Gazetën Zyrtare të Republikës së Tunizisë (JORT).

Gjendja e jashtëzakonshme në Tunizi u shpall për herë të parë më 24 nëntor 2015, pas një sulmi të përgjakshëm me bombë në një autobus të rojeve presidenciale, ku u vranë 12 agjentë.

Ligji tunizian i emergjencës lejon kompetencat e jashtëzakonshme të autoriteteve, duke përfshirë kryerjen e arrestimeve në shtëpi, ndalimin e takimeve zyrtare, vendosjen e shtetrrethimit, monitorimin e mediave dhe shtypit, ndalimin e asambleve dhe censurën e medias pa leje nga gjyqësori.

Më 18 shkurt, Saied vendosi të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme të vendosur në të gjithë vendin deri në fund të vitit 2022.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb