Mijëra njerëz marshuan në qendër të Londrës të shtunën në një protestë kundër kostos së lartë të jetesës në Britani.

Turma të mëdha vërshuan në kryeqytetin britanik për tubimin për të kërkuar që qeveria të bëjë më shumë për të ndihmuar njerëzit që përballen me faturat dhe shpenzimet e tjera që po rriten më shpejt se pagat e tyre.

Kryeministri Boris Johnson është kritikuar se është i ngadalshëm për t’iu përgjigjur krizës së kostos së jetesës. Inflacioni në Britani dhe në të gjithë Evropën ka qenë në rritje, pasi lufta e Rusisë në Ukrainë krijoi furnizimet me energji dhe ushqime si gruri. Çmimet tashmë po rriteshin para luftës, pasi rimëkëmbja ekonomike globale nga pandemia COVID-19 rezultoi në kërkesë të fortë të konsumatorëve.

Demonstruesit mbanin pankarta me mesazhe të tilla si “Priti luftën jo mirëqenien.” Ata boshatisën kur kaluan pranë 10 Downing Street, rezidenca e kryeministrit, sipas videove të postuara në mediat sociale.

Ben Robinson, i cili punon për një bamirësi strehimi në lagjen Brixton të Londrës jugore, tha se qeveria nuk e kupton se sa të këqija do të jenë gjërat për të varfërit.

“Ne kemi banorë që po vijnë në zyrat tona, të cilët zgjedhin mes ushqyerjes së fëmijëve të tyre, jo vetes, fëmijëve të tyre, dhe pagesës së qirasë dhe ngrohjes,” tha ai. “Kjo nuk është thjesht një zgjedhje që dikush duhet të ketë për të. përballeni, ju e dini, në ekonominë e katërt më të madhe në botë.”

TUC, një organizatë ombrellë për sindikatat që organizoi protestën, tha se hulumtimi i saj sugjeron se punëtorët kanë humbur në mënyrë efektive një total prej pothuajse 20,000 paund (24,450 dollarë) që nga viti 2008, sepse pagesa nuk ka mbajtur ritmin me inflacionin.

Qeveria e Johnson po përballet me presion të madh për të bërë më shumë për të ndihmuar britanikët që po luftojnë me rritjen e çmimeve të karburanteve dhe ushqimeve dhe faturat e brendshme të energjisë. Në një shembull të krizës për financat e familjes, një firmë e të dhënave tha se kostoja mesatare e mbushjes së një makine tipike familjare kalon 100 paund (125 dollarë).

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb