Presidenti francez Emmanuel Macron do të zhvillojë këtë të enjte një takim me homologun e tij turk Rexhep Tayip Edogan.

Takimi pritet të ketë në fokus pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO, mes krizës së shkaktuar nga lufta në Ukrainë.

Biseda pritet të zhvillohet në orën 11:30 në kalanë e Breganson.

Kujtojmë se Ankaraja është shprehur kundër anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO. Qeveria turke ka akuzuar dy vendet skandinave, kryesisht Suedinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: