Udhëheqësi Suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei u zotua të martën vazhdimin e mbështetjes së Teheranit për lëvizjen Houthi të Jemenit dhe bëri thirrje për dialog midis jemenasve për të mbrojtur integritetin territorial të kombit të shkatërruar.


Një koalicion i udhëhequr nga Arabia Saudite është duke luftuar për të rikthyer qeverinë e përmbytur të Jemenit në një luftë shkatërrimtare katër-vjeçare me Houthis që mbështeten nga Irani që kanë vrarë dhjetëra mijëra dhe e kanë shtyrë vendin e varfëruar në prag të urisë.


Houthis, të cilët kontrollojnë kryeqytetin Sanaa dhe pjesën më të madhe të zonave të tjera të populluara të Jemenit, kanë rritur sulmet gjatë muajve të fundit kundër Arabisë Saudite, armiku rajonal i Iranit. Si përgjigje, një koalicion i udhëhequr nga Sauditë ka synuar vendet ushtarake që i përkasin Houthis, veçanërisht rreth Sanaa.


“Unë deklaroj mbështetjen time për rezistencën e burrave dhe grave besimtarë të Jemenit. Populli i Jemenit do të krijojë një qeveri të fortë,” tha  Khamene në një takim me shefin e negociatave të lëvizjes Houthi Mohamed Abdul- Salam.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb