Turneu UEFA Women’s Development U-16 që organizohet nga FSHF, nisi sot në “Shtëpinë e Futbollit” me dy ndeshjet e para, Skoci-Portugali dhe Shqipëri – Kosovë.

Takimi i parë i ditës ishte Skoci-Portugali. Koha e rregullt e këtij takimi përfundoi në barazim 1-1, ndërsa nga penalltitë triumfoi Skocia 4-2.

Shqipëria e vajzave U-16 u mposht nga Kosova me rezultatin 0-6.

Trajnerja Cyme Lulaj e nisi me këtë formacion titullar sfidën ndaj Kosovës: Lusia Krraba (GK), Imelda Ara, Albina Tashi, Marina Rushaj, Erina Bajramaj, Desara Lorja, Albana Malaj, Samanta Hysa, Aishe Sulejmani, Gelda Kadiolli, Egla Hoxha.

Vajzat e Kosovës realizuan katër gola që në pjesën e parë, ndërsa në fraksionin e dytë shënuan edhe dy gola të tjerë. Takimi i radhës për Shqipërinë U-16 për vajza në turneun UEFA Development është ndaj Skocisë, të mërkurën prej orës 14:30.

Po të mërkurën do të luhet edhe sfida Portugali-Kosovë, në orën 11:30.

Kalendari dhe rezultatet e ndeshjeve në turneun “UEFA Development“ U-16 për vajza: