Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka deklaruar se është “i ndërgjegjshëm dhe i vetëdijshëm” për kërkesën e Ukrainës për sisteme raketash me shumë lëshime, por se vendimet në lidhje me një dërgesë të tillë nuk janë marrë ende.

“Qëllimi ynë që nga fillimi ka qenë të përpiqemi t’i ndihmojmë ata në luftën që ata janë sot. Unë nuk do të shkoj aq larg sa të them se është tepër vonë për t’u ofruar ukrainasve çdo sistem apo aftësi që mund t’u nevojitet, sepse ata janë shumë aktivë në luftë dhe i kanë shtyrë rusët afër Kharkivit”, tha sekretari për shtypi i Pentagonit, John Kirby në një konferencë me gazetarët.

Megjithatë, Kirby tha se Departamenti i Mbrojtjes është i vetëdijshëm për kur bëhet fjalë për emergjencën e lidhur me situatën në Ukrainë.

“Ne jemi gjithmonë të ndërgjegjshëm siç kemi qenë që nga fillimi, të ndërgjegjshëm për këtë ndjenjë urgjence, të vetëdijshëm se koha nuk është miku ynë. Kjo është arsyeja pse ne kemi vazhduar të lëvizim pajisjet çdo ditë për 90 ditët e fundit”, tha Kirby,

CNN raportoi të enjten se administrata Biden po përgatitet të dërgojë sisteme MLRS si pjesë e një pakete më të madhe ndihme ushtarake dhe sigurie në Ukrainë, e cila mund të shpallet sa më shpejt javën e ardhshme. MLRS dhe versioni i tij me peshë më të lehtë, HIMARS, mund të qëllojë deri në 300 kilometra, në varësi të llojit të municionit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb