Deri në 100 njerëz janë bllokuar në qytetin Nova Kahovka të kontrolluar nga Rusia dhe mijëra kafshë të egra janë mbytur pasi diga Kahovka u shemb në jug të Ukrainës, tha kryebashkiaku i saj i emëruar nga Moska, sipas agjencive ruse të lajmeve.

Vladimir Leontiev shtoi se operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar për të liruar njerëzit në zonat e përmbytura.

Më shumë se 30,000 metra kub ujë rrjedhin çdo sekondë nga rezervuari i digës dhe qyteti është në rrezik të kontaminimit për shkak të përmbytjeve, raportoi TASS, duke cituar deklaratat e kryetarit të bashkisë.

Nivelet e ujit në disa pjesë të rajonit Kherson nën kontrollin e forcave ruse pritet të mbeten të larta për tre deri në 10 ditë pas katastrofës, raportoi gjithashtu TASS.

Në 5 metra niveli i ujit

Zëvendës shefi i shtabit të Ukrainës, Oleksiy Kuleba, tha se Kievi shpreson se niveli i ujit do të ndalojë së rrituri deri në fund të ditës së sotme, pasi ka arritur rreth 5 metra gjatë natës.

Kuleba vuri në dukje se 2,000 njerëz janë zhvendosur deri më tani nga shtëpitë e tyre dhe se niveli i ujit ka arritur nivelin më të lartë në 17 vendbanime me një popullsi totale prej 16,000 njerëz.

Agjencia ruse e lajmeve RIA raportoi gjithashtu, duke cituar gjithashtu kryebashkiakun e emëruar nga Moska të Nova Kahovka Leontiev, se “mijëra kafshë” në Parkun Kombëtar të Natyrës Nizhnedniprovsky ishin vrarë dhe se shkalla e shkatërrimit ishte “e madhe”.

Ukraina dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën për shkatërrimin e digës, e cila përmbyti zonat në zonën e luftës dhe detyroi mijëra njerëz të largoheshin nga shtëpitë e tyre. Disa ekspertë të pavarur thonë se diga mund të jetë shembur për shkak të dëmtimit të mëparshëm dhe presionit intensiv.

Gjithsej mbi 2700 njerëz u evakuuan

Më shumë se 2,700 njerëz janë evakuuar nga zonat e përmbytura pasi diga u shkatërrua, thanë sot të dy palët, autoritetet ukrainase dhe forcat pushtuese ruse, të cilat secila kontrollon një breg të Dnieper në rajon. “Më shumë se 1,450 njerëz janë zhvendosur” nga shtëpitë e tyre, tha zëdhënësi i shërbimeve të ndihmës së parë ukrainase Oleksandr Horunetjii

për rrjetet televizive ukrainase. Autoritetet e emëruara nga Moska, të cituara nga agjencitë ruse të lajmeve, thanë se kishin evakuuar “1274 persona” deri më tani. Evakuimet po zhvillohen në Kherson. Qindra mijëra njerëz s’kanë furnizim të rregullt në ujë të pijshëm, tha Presidenti Zelensky.

Më herët, Presidenti ukrainas vuri në dukje në një mesazh në aplikacionin Telegram se shkatërrimi i digës hidroelektrike në Nova Kahovka la qindra mijëra njerëz pa ujë të pijshëm dhe theksoi se kjo është bërë “absolutisht me qëllim”.

Zyrtarë të tjerë thanë gjithashtu se pjesë të rajoneve Dnipropetrovsk, Zaporizhia, Mykolayiv dhe Kherson në jug dhe juglindje të Ukrainës do të vuajnë nga ndërprerjet e ujit.

“Përparësia më e lartë tani është furnizimi me ujë i rajoneve të prekura nga sulmi terrorist rus”, tha zëvendëskryeministri ukrainas në një mesazh në Twitter.Aleksandër Kubrakov.

Shërbimi i Zhvillimit të Infrastrukturës dhe Rehabilitimit të Ukrainës njoftoi se qeveria ka vendosur të ndajë 1.5 miliardë hryvnia (rreth 38 milionë euro) për ndërtimin e një tubacioni që mund të transportojë rreth 300,000 metra kub ujë në ditë.

Gjatësia totale e tubacionit të ri të ujit do të jetë 87 kilometra, sipas shërbimit.

Ministria e shëndetësisë e Ukrainës paralajmëroi gjithashtu për rreziqet e mundshme shëndetësore për shkak të pranisë së kimikateve në ujë dhe u bëri thirrje banorëve të pinë vetëm ujë në shishe ose ujë tjetër që është i sigurt dhe të përdorin ujë nga burime të sigurta për gatim.

Uji rritet në nivele ‘kritike’, thotë zyrtari ukrainas pas prishjes së digës

Ministria e Bujqësisë e Ukrainës ka paralajmëruar se shkatërrimi i digës do të rezultojë në përmbytjen e mijëra hektarëve tokë bujqësore në jug të Ukrainës dhe mund të kthejë të paktën 5 milionë hektarë në një “shkretëtirë” që do të mbetet pa ujitje.

“Shkatërrimi i hidrocentralit Kakhovka do të çojë në faktin se fushat në jug të Ukrainës mund të kthehen në shkretëtira vitin e ardhshëm”, tha ministria në një deklaratë.

Fatkeqësia, tha ai gjithashtu në një deklaratë dje, mund të privojë furnizimin me ujë të 31 sistemeve të ujitjes në rajonet ukrainase të Dnipro, Kherson dhe Zaporizhia.

Para pushtimit të Rusisë në vitin 2022, këto sisteme siguronin ujitje në 5.8 milionë hektarë nga të cilat fermerët korrën rreth 4 milionë tonë drithë dhe farëra vajore, vuri në dukje ai.

Shkatërrimi i digës la pa ujë 94% të sistemeve të ujitjes në Kherson, 74% të atyre në Zaporizhia dhe 30% të atyre në Dnipro, nënvizoi ai.

Ministria tha gjithashtu se bazuar në llogaritjet paraprake, rreth 100,000 hektarë tokë bujqësore në bregun e djathtë të Dnieper në rajonin Kherson do të përmbyten.

“Ndonjëherë më shumë (toka do të zhytet) në bregun e majtë të lumit në rajonin Kherson, i cili është nën pushtimin (rus),” sipas ministrisë ukrainase, e cila nuk dha hollësi mbi sasinë e vlerësuar të korrjes. që mund të humbet për shkak të përmbytjeve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb