Rusia lëshoi gjashtë raketa drejt qytetit perëndimor të Lviv të premten në mëngjes, sipas forcave të armatosura të Ukrainës.

Ka shumë të ngjarë që predha të ishin raketa lundrimi të lëshuara nga avionë luftarakë mbi Detin e Zi, thuhet në një deklaratë në Facebook.

Dy nga raketat u kapën nga sistemet e mbrojtjes ajrore, shtohet në deklaratë.

Kryetari i bashkisë së Lviv tha se raketat goditën një fabrikë riparimi avionësh pranë aeroportit. Puna në uzinë ishte ndalur përpara se të goditeshin raketat dhe nuk kishte raportime për viktima në këtë fazë, tha ai.

Një ekip i CNN në Lviv dëgjoi shpërthime të shumta rreth orës 6:30 të mëngjesit me kohën lokale dhe u pa tym që ngrihej nga drejtimi i aeroportit ndërkombëtar Danylo Halytskyi në perëndim të qytetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: