Novavax njoftoi të mërkurën se kishte përfunduar dorëzimin e saj rregullator në Agjencinë Rregullatore të Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor në Mbretërinë e Bashkuar (MHRA) për autorizimin e kandidatit të saj për vaksinën Covid-19.

Aplikimi bazohet në të dhënat klinike nga një provë e fazës 3 që përfshin 15,000 vullnetarë në Mbretërinë e Bashkuar, në të cilën vaksina “demonstroi efikasitet prej 96.4% kundër llojit origjinal të virusit, 86.3% kundër variantit Alfa (B.1.1.7) dhe 89.7 % e efikasitetit në përgjithësi.”

Dorëzimi përfshin gjithashtu të dhëna mbështetëse nga një provë klinike me 30,000 persona në SHBA dhe Meksikë, e cila demonstroi “100% mbrojtje kundër sëmundjeve të moderuara dhe të rënda dhe 90.4% efikasitet në përgjithësi”, sipas Novavax.

Nëse miratohet, Novavax do të jetë vaksina e parë me bazë proteina e disponueshme në MB.

 (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: