Rusia ka filluar tashmë transferimin e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi, sipas liderit bjellorus, Alexander Lukashenko.

Njoftimi vjen pak kohë më parë se vendet deklaruan një marrëveshje për vendosjen e armëve të dizajnuara për t’u përdorur për çështje lufte në Bjellorusi.

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko tha se transferimi i armëve tashmë kishte filluar, cituar nga agjencia shtetërore e lajmeve ruse TASS.

Vendosja e raketave u njoftua për herë të parë nga Vladimir Putin në mars, duke paralajmëruar vazhdimisht se Rusia do të ishte e gatshme të përdorte armë bërthamore nëse do të ishte e nevojshme për të mbrojtur “integritetin e saj territorial”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb