Venecia po përjeton këto ditë një përmbytje të gjerë që ka pushtuar të gjitha mjediset qendrore të qytetit duke arritur në mbi një metër lartësi.

Kulmi i baticës arriti sot në 116 centimetra në orën 9:05, e matur në Adriatik në Bocca di Porto del Lido, ndërsa në qytet uji u ngrit në një maksimum prej 71 centimetrash mbi mesataren e detit të matur në Punta della Salute.

Ishte heqja e re vjeshtore e 78 digave të lëvizshme të sistemit të mbrojtjes së lagunës Mose, e cila është ende në përfundim. Mose (Moisiu) është sistemi i portave për mbrojtjen e Venecias nga ujërat e larta.

Parashikimet ishin për maksimumin 115 centimetra. Të dhënat janë siguruar nga Qendra Tide e Bashkisë së Venecias, raporton noa.al duke cituar Ansa.

Autoritetet thanë se barrierat që përbëjnë mbrojtjen e detit kundër baticave të larta janë aktivizuar në të gjitha hyrjet.

Fotot që shihni në galeri tregojnë qytetarët dhe bizneset që vazhdojnë punën pavarësisht ujit.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb