Vepra më e lashtë e Australisë në shpella është një kangur, i pikturuar më shumë se 17 000 vjet më parë nga aborigjenët dhe e datuar nëpërmjet analizës së foleve të grerëzave po aq të lashta, sipas një studimi.

Vepra artistike, e pikturuar në një stil realist, që e paraqit kafshën me dimensionet e saj të vërteta, u gjet së bashku me përshkrimet e kafshëve të tjera në tavanin e një strehe shkëmbore në rajonin e Kimberley-t (Australia veriperëndimore).

Edhe pse popullatat autoktone kanë banuar në zonë prej kohësh, është shumë e vështirë të datosh veprat e tyre të artit.

“Pengesa kryesore është se ata rrallë përdornin një pigment që lejon takimin me teknikat aktuale”, shpjegoi Damien Finch, gjeokronolog në Universitetin e Melburnit dhe autor i studimit të botuar në “Nature Human Behavior”.

“Gjetja e këtyre pikturave më të vjetra të paprekura ka një rëndësi të madhe për aborigjenët dhe australianët”, tha Cissy Gore-Birch, kreu i Shoqatës Aborigjene Balanggarra, në një deklaratë nga Universiteti i Australisë Perëndimore.

Në total, ekipi i Damien Finch datoi me 27 fole antike grerëzash të shpërndara mbi gjashtëmbëdhjetë piktura në tetë strehimore shkëmbinjsh.

Ato përfaqësojnë kryesisht kafshë, përfshirë një gjarpër, hardhuca dhe marsupialë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb