Një çarje e re e tokës ka ndodhur në ishullin e Hawaii për shkak të vullkanit Kilauea. Llava dhe hiri kanë arritur lartësinë deri në 7 metra, ndërsa lumi i magmës ka shkatërruar banesat dhe pyjet.

Rreth 2 mijë banorë janë evakuuar, kjo për shkak edhe të përqendrimit të squfurit në atmosferë, shumë i dëmshëm për njeriun.

Deri tani 30 shtëpi janë përfshirë nga llava, por fatmirësisht nuk ka të vdekur apo të plagosur.

Llava është shpërndarë në një territor prej 36,000 metrash katrorë, ndonëse me shpejtësi të ngadalësuar.
Ditë më parë shpërthimi i vullkanit Kilauea u pasua nga një seri lëkundjesh tërmeti në të gjithë zonën përreth Pahoa, në ishullin Grande.

(da.xha/BalkanWeb)

061743985-829b7960-8fe5-4d70-9a5e-18f453df8b4d

061744052-14fcba82-883d-42f5-9dbb-08cb6f22d48c

061744042-b3b87b7f-bf63-4cd9-b4c2-667d3ca7cebe

030738065-47e7617e-5667-429a-a3df-377bbc83933e

030737948-d47411c5-a680-495b-8a58-230eb4d3b416

030737930-241c5414-9cd0-4563-885b-f26cb60da714

030738045-8cf722b4-391a-4a36-870d-e0c98a8a417a

030738104-327a52c3-e68f-451e-9b81-a9ff0fc73bd3

030738113-7d06b66d-9da9-421c-9fd8-a8d4396eb7de

030738097-ee8aa005-22f5-4e18-b78b-ad75be2b078f

030738097-3de53c87-b6b1-4362-a7df-aeabd51902cf

061744004-d3143f0f-dc15-4497-9aa0-fac088528252

030738069-1a37ded6-39e7-4387-9e30-405cad0347cd

061744075-bd67c917-dea3-4696-8ac0-f647cbc98440

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: