Vetëm pak orë para izolimit nga koronavirusi, kryeqyteti francez, Parisi, është “pushtuar” nga kaosi e trafiku. Mediet ndërkombëtare raportojnë se mbrëmjen e të enjtes trafiku u shtri në rreth 700 km në rajonin e Ile de France

Masat e bllokimit në Francë hynë në fuqi në mesnatën e së Premtes, me qëllim parandalimin e përhapjes së Covid-19.

Njerëzit janë urdhëruar të qëndrojnë në shtëpi, përveç rasteve për punë të rëndësishme ose për arsye mjekësore.

Presidenti Emmanuel Macron tha se vendi rrezikonte të “mbytej nga një valë e dytë që pa dyshim do të jetë më e vështirë se e para”.

Vdekjet ditore nga Covid-19 në Francë janë në nivelin më të lartë që nga Prilli, dhe të enjten, autoritetet raportuan 47,637 raste të reja dhe 250 vdekje të reja.

Mediat franceze raportojnë se shumë qytetarë të Parisit janë larguar nga qyteti dhe kanë shkuar në fshat.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb