Në kuadrin e të ashtuquajturit operacioni i përbashkët ‘Tabacu Tormo’, Garda Civile dhe Policia Kombëtare e Cuencas kanë lokalizuar një plantacion të gjerë marijuane në një zonë me akses të vështirë pranë lumit Guadazaón dhe që ndodhet midis qyteteve Cardenete dhe Enguídanos.

Gjatë hetimeve, të cilat janë ende të hapura, janë gjetur 2300 bimë cannabis sativa dhe disa thasë me kanabis tashmë të mbledhura, si dhe janë arrestuar tre persona me origjinë serbe dhe shqiptare.

Detajet e operacionit, një nga më të rëndësishmit kundër kultivimit të marijuanës në provincën e Cuencas në vitet e fundit, u zbuluan këtë të premte në një konferencë për shtyp nga autoritetet spanjolle

Operacioni nisi në fund të korrikut pasi një gjuetar befasoi dy persona të panjohur në zonë në një vend me pak trafik. Duke dyshuar se ata mund të kryenin ndonjë veprimtari të paligjshme, ai njoftoi Forcat e Sigurisë dhe Trupat. Hetimi dha frytet më 1 shtator.

Pas gjetjes së një plantacioni kanabisi në atë zonë, një mal i shërbimeve publike që është një terren gjuetie , u vendos një pajisje vëzhgimi për disa javë për të kontrolluar njerëzit që ishin përgjegjës për kultivimin.

Gjatë hetimit u gjetën katër pellgje artificiale që mbusheshin me ujë nga lumi dhe përdoreshin për ujitje përmes një rrjeti prej qindra metrash zorrësh të trasha, tharëse të fshehura mes vegjetacionit, një tendë në të cilën gatuanin dhe bënin punë të ndryshme, shkallë të gërmuara në brigjet e lumit dhe ura të ndryshme prej guri e druri, veç infrastrukturave të tjera.

Në buzë të plantacionit, në një vend më të lartë, ku arritën përmes një kalimi të ndërlikuar midis shkëmbinjve, gjetën një kamp ku kalonin natën dhe mbajtën marijuanën e mbledhur, gati për transferimin e tyre jashtë plantacionit. Kjo hapësirë ​​shërbente edhe si një kullë vrojtimi nga e cila vëzhgonin të mbjellat.

Kur u befasuan nga agjentët, tashmë të arrestuarit filluan një arratisje jashtë vendit, duke shkaktuar një ndjekje “si në filma” në terrenin e vështirë, por u kapën disa minuta më vonë.

Rojet civile dhe policia gjetën rreth 2,300 bimë të larta midis dy dhe tre metrave që ishin shpërndarë në dhjetë parcela, duke vënë në dukje se disa mijëra ishin mbledhur tashmë. Oficerët vlerësojnë se plantacioni ka një kapacitet prodhues prej rreth 5000 njësish.

Substanca e kapur mund të arrijë një vlerë nga shtatë deri në njëzet milionë euro në tregun e paligjshëm, në varësi të faktit nëse ajo shpërndahet tek një ndërmjetës tjetër apo tek konsumatorët fundorë.

Garda Civile dhe Policia Kombëtare konsiderojnë se ky plantacion i përket një organizate kriminale në shkallë ndërkombëtare të çmontuar, megjithëse hetimet janë ende të hapura.

Të arrestuarit iu dorëzuan Gjykatës së Gardës së Motilla del Palancar, e cila urdhëroi pranimin e tyre në burg.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb