Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka zhvilluar një takim me senatorët e Shteteve të Bashkuara, Lindsey Graham, Richard Blumenthal dhe Sheldon Whitehouse, të cilët po bëjnë një vizitë në Kiev.

Zelensky falënderoi senatorët për ndihmën e tyre në organizimin e vizitës së tij në dhjetor në Shtetet e Bashkuara dhe theksoi se gjatë qëndrimit në Uashington ndjeu mbështetjen e fortë të të gjithë kombit amerikan: “Unë e vlerësoj organizimin e kësaj vizite. Unë dua t’ju falënderoj të gjithë ju, të gjithë shoqërinë, të gjithë amerikanët.”

Gjithashtu, kreu i shtetit shprehu mirënjohje të veçantë për Shtetet e Bashkuara për ofrimin e një pakete tjetër ndihme mbrojtëse për Ukrainën, e cila u njoftua një ditë më parë.

“Do të përmbajë pajisjet ushtarake dhe municionin që na duhen. Shtetet e Bashkuara janë lider në këtë çështje jashtëzakonisht të rëndësishme”, tha Zelensky.

Në vazhdën e takimit, Presidenti i Ukrainës i informoi senatorët për situatën në vijën e frontit dhe hapat që po ndërmerren për të kundërshtuar agresionin rus dhe çlirimin e të gjitha territoreve të pushtuara përkohësisht.

Zelensky gjithashtu përmendi se ai u ishte drejtuar pjesëmarrësve të takimit të formatit Ramstein dhe u bëri thirrje partnerëve që menjëherë t’i sigurojnë Ukrainës armët e nevojshme për një fitore të shpejtë ndaj agresorit.

Gjatë takimit, palët shkëmbyen mendime për hapat e mëtejshëm që mund të kontribuojnë në rritjen e mbështetjes për Ukrainën nga Kongresi Amerikan. Çështja e forcimit të presionit të sanksioneve ndaj Federatës Ruse u diskutua veçmas, në veçanti, njohja e PMC Wagner si një organizatë terroriste.

Presidenti i Ukrainës falënderoi senatorët për shprehjen e ngushëllimeve të tyre për ngjarjen tragjike në Brovary të rajonit të Kievit, e cila kishte vrarë zyrtarë të lartë të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe civilë.

  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb