Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka mirëpritur Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres në Kiev për diskutime mbi zgjerimin e iniciativës së grurit që lejon Ukrainën të eksportojë prodhimet e saj bujqësore nga portet e Detit të Zi.

“Ne jemi të interesuar të sigurojmë që të mos ketë uri në botë dhe politika jonë e përbashkët është të zgjerojmë korridorin e nismës së grurit. Ne ngritëm gjithashtu çështjen e zgjatjes së ardhshme të nismës,” tha Zelensky në një konferencë shtypi.

“Është shumë e rëndësishme që ne po flasim në Kiev se si të rivendosim paqen, sigurinë ndërkombëtare dhe fuqinë e plotë të Kartës së OKB-së, ato norma që janë po aq të rëndësishme për të gjitha kombet në tokë”, tha Zelensky.

Rusia pezulloi pjesëmarrjen e saj në një marrëveshje që garanton kalim të sigurt  për anijet që transportonin eksporte jetike të grurit nga Ukraina në tetor 2022, por shpejt ndryshoi kursin disa ditë më vonë. Turqia, së bashku me Kombet e Bashkuara, ndihmuan ndërmjetësimin e marrëveshjes në korrik 2022.

HBA njoftoi gjithashtu tre partneritete të reja javën e kaluar si një përpjekje për të nxitur sektorin bujqësor të Ukrainës dhe për të ndihmuar në furnizimin me grurë të vendit në botë, thanë zyrtarët e USAID për CNN.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb